![]() ![]() Yksilöllinen ja yksityiskohtia myöten viimeistelty uusi Citroën C3: muotoilu, jossa pyöristetyt muodot yhtyvät suoriin linjoihin. Sisätilan muotoilu poikkeaa täysin entisestä sekä arkkitehtuuriltaan että materiaalivalinnoiltaan. Uusi C3 kehittää edeltäjänsä tyyliä. Miellyttävän ajoelämyksen alleviivaa hyvä äänen-ja tärinänvaimennus sekä uutta teknologiaa edustava Zenith-tuulilasi.
Tavoitteen saavuttamiseksi on haluttu säilyttää nykyisen C3:n parhaat puolet ja kehittää uusia, entistä parempia ominaisuuksia. Visiodrive-mallissa on kaikki ostajiin vetoavat ominaisuudet:
Tästä huolimatta uusi C3 kuuluu ulkomitoiltaan edelleen markkinoiden kompakteimpiin. Mitat on pidetty kurissa eikä 4 metrin pituusrajaa ole ylitetty: pituus on 3,94 m, leveys 1,71 m ja korkeus 1,52 m. Citroën asettaa kilpailijoilleen uusia haasteita: miten keventää rakennetta auton mitoista tinkimättä. Laatua pienimmissäkin yksityiskohdissaLaadukkaat varusteet ovat osoitus CITROËN C3:n suunnittelun ja teollisen tuotannon korkeasta tasosta. C3 täyttää korkeat laatuvaatimukset, jotka sille on asetettu suunnitteluvaiheessa, markkinoille tuotaessa ja jokapäiväisessä käytössä. Uusi C3 on ensimmäinen CITROËNin valmistama auto, jonka suunnittelussa ei käytetty puolivalmista prototyyppiä suunnittelun alkuvaiheessa. Suunnittelu on aloitettu tietokonepohjaisena ja uutuudesta pyrittiin kehittämään mahdollisimman aikaisessa vaiheessa sarjatuotantoon sopiva auto ja räätälöimään sille oma tuotantolinja. Menettelytavasta saadaan merkittävää laadullista hyötyä: kaikki toimijat – suunnittelijat, alihankkijat, laitevalmistajat – osallistuvat projektiin mahdollisimman varhaisessa vaiheessa, jolloin auto saadaan tehokkaasti lopulliseen kokoonpanoonsa. Autolle suoritetaan testiajoja yhteensä yli kahden miljoonan kilometrin verran ennen sen tuomista markkinoille. Näin testataan auton luotettavuus ja haetaan kullekin markkina-alueelle parhaimmat säädöt mm. jousitukseen. Zenith-tuulilasi - valohoito virkistää
Markkinoiden suurimmalla tuulilasilla ja pienimmällä katolla varustettu uutuus tarjoaa täysin uudenlaisen autoiluelämyksen. Matkustamon näkyvyys ja valoisuus parantavat turvallisuutta ja matkustamisen mukavuutta. Valohoito virkistää! Hiilidioksidipäästöjenoptimaalista hallintaaKun uusi CITROËN C3 tuodaan markkinoille, moottorivalikoiman CO2-arvot ovat kauttaaltaan markkinoiden alhaisimpia. Uuden C3:n moottorimalliston kaikki moottorit ovat ympäristön huomioivia ja taloudellisia: kolme HDi-dieselmoottoria (70, 90 ja 110 FAP) ja 4 bensiinimoottoria, jotka täyttävät Euro 5 -standardin vaatimukset (1.1, 1.4i, VTi 95 ja VTi 120). Niiden yhteydessä on 5-vaihteinen vaihteisto lukuun ottamatta HDi 110 FAP -moottoria, jonka yhteydessä on 6-vaihteinen manuaalivaihteisto ja VTi 120 -bensiinimoottoria, jonka yhteyteen voidaan valita 5-vaihteinen manuaalivaihteisto tai 4-vaihteinen automaattivaihteisto. Uuden C3:n CO2 päästöt on saatu tasolle, joka vastaa CITROËNin mainetta ja vaatimuksia vähäpäästöisimpien autojen johtavana valmistajana. Yhdistetyssä kaupunki- ja maantieajossa hiukkassuodattimella varustettujen HDi FAP-dieselmoottorien hiilidioksidipäästöt ovat säännönmukaisesti alle 118 g/km, yhdellä moottorilla jopa 99 g/km, ja bensiinimoottoreilla hiilidioksidipäästöt ovat 134–160 g/km. Uudessa C3:ssa on vakiovarusteena ekonomisen taloudellisen ajon avustusjärjestelmä, jossa on vaihteenvalinnan osoitin (ICR, indicateur de changement de rapport). Tämä varuste on kehitetty parantamaan kuljettajien valmiutta vastata yhä kasvaviin taloudellisen ja ekologisen ajotavan vaatimuksiin. Polttoainetalouden hallinta kehittyy entisestään, kun vuonna 2011 markkinoille tulevat ensimmäiset moottori–vaihteisto-yhdistelmät, joissa otetaan käyttöön 2. sukupolven Stop & Start -järjestelmä. Kun järjestelmä yhdistetään 5- ja 6-vaihteisiin vaihteistoihin, dieselmoottorin CO2-arvoiksi saadaan vastaavasti 95 g/km ja 90 g/km. Kolmisylinteristen bensiinimoottorien uuden sukupolven CO2-päästöt saadaan alle 100 g/km lukemaan. | ![]()
|